Pass
26 Ekim’de 8 yeni film gösterime girecek
Sinemaseverler, 26 Ekim’den itibaren 8 yeni filmle tanışacak...

İSTANBUL - Fatih Akın’ın ödüllü filmi, Almanya’nın Oscar aday adayı “Yaşamın Kıyısında”, izleyici ile buluşacak. Küçük bir kız çocuğunun gözünden İran İslam devrimini anlatan ve gösterime girdiği ülkelerde tartışma yaratan “Persepolis” vizyona girecek. Adını Beatles’ın en güzel şarkılarından birinden alan “Across the Universe”, sinema tarihinin en karlı korku filmi testere serisinin son filmi “Testere-4” ve “Kefaret”, “Rıza”, “Karanlık Yükseliyor” ve “Hairspray” de izleyicinin beğenisine sunulacak...
 
 
“YAŞAMIN KIYISINDA”
Yönetmen Fatih Akın’ın Cannes Film Festivali’nde “En iyi Senaryo” ödülü alan, Almanya adına Oscar’a aday adayı olarak gösterilen filmi “Yaşamın Kıyısında”, 26 Ekim’de seyirciyle buluşacak.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Fatih Akın’ın üstlendiği filmin başrollerinde Nurgül Yeşilçay, Baki Davrak, Hanna Schygulla, Patrycia Ziolkowska, Tuncel Kurtiz, Nursel Köse, Yelda Reynauld, Erkan Can, Güven Kıraç, Nejat İşler ve Şevval Sam rol aldı. Film, Hamburg, Bremen, İstanbul, Karadeniz kıyıları ve Trabzon’da çekildi.

Almanya ve Türkiye’de farklı kültürlerden gelen kişilerin ilişkilerinin anlatıldığı filmde, 6 insan, 6 biyografi, 6 hayatın öyküsü yazgısal bir şekilde iç içe geçiyor.

“PERSEPOLİS”
Küçük bir kız çocuğunun gözünden İran İslam Devrimi’nin anlatıldığı animasyon film “Persepolis” de bu hafta vizyona girecek.

İran’ın sert tepkilerini çeken ve gösterime girdiği ülkelerde tartışma yaratan Marjane Satrapi ve Vincent Paronnaud’nun Cannes Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü”nü alan filmi, Satrapi’nin çok satan çizgi romanından beyazperdeye uyarlandı.

Fransa filmi, 2008 Oscar aday adayı olarak gösterdi.

“ACROSS THE UNIVERSE”
Adını Beatles’ın en güzel şarkılarından birinden alan, Jude ve Luck’nin aşk hikayesini anlatan “Across the Universe” isimli müzikal de seyirci ile buluşacak.

“Frida”, “Titus” ve “The Lion King”in de yönetmenliğini yapan Julie Taymor’un imzasını taşıyan filmde, Jim Sturgess, Evan Rachel Wood, Joe Anderson ve Dana Fuchs rol aldı. Ayrıca, U2’den Bono, Salma Hayek, Eddie Izzard ve Joe Cocker gibi yıldızlar da küçük birer rolle filme katkıda bulundu.

Beatles’ın 33 şarkısını arka planına alarak çekilen, rockn rollun zirvede olduğu 1960’lı yıllarda geçen bir aşk hikayesini konu alan müzikalin konusu şöyle:
“Liverpool’dan yola çıkıp kayıp babasını aramak üzere New York’a giden Jude, yolunun Lucy ile kesişmesi üzerine, kendini savaş karşıtı protestoların ve rockn roll temelli bir hayatın ortasında bulur. Jude ve Lucy, 1960’larda, rehberleri Dr. Robert (Bono) ve Mr. Kite (Eddie Izzard) eşliğinde, ilham perilerinin kol gezdiği Greenwich Village’dan, sokaklarında isyan bayrakları dalgalanan Detroit’e uzanan dönemin savaş karşıtı ruhunun parçası olurlar. Jude’un kardeşi Max’in Vietnam’a gitmesi, çifti üzerinde dolaştıkları pembe buluttan indirip başka gerçekleri keşfetmeye zorlar.”

“TESTERE-4”
“Testere 2” ve “Testere 3”ün yönetmeni Darren Lynn Bousman’ın imzasını taşıyan “Testere 4’ün hikayesini Patrick Melton, Marcus Dunstan ve Thomas Fenton, senaryosunu Patrick Melton ve Marcus Dunstan kaleme aldı.

Filmin yapımcılığını Gregg Hoffman, Oren Koules ve Mark Burg, yönetici yapımcılığını ise Daniel Jason Heffner, James Wan, Leigh Whannell, Stacey Testro, Peter Block ve Jason Constantine gerçekleştirdi.

Ölümcül bir kanser hastası olan Jigsaw’ın büyük titizlikle hazırlanan, ahlaki amaçlar güden planlarını konu alan, gerilimin ve yaratıcılığın dozunu her filmde biraz daha arttıran Testere serisi, tüm “Halloween/Cadılar Bayramı” ve “Nightmare On Elm Street/Elm Sokağında Kabus” gibi klasik korku filmli serilerinden bayrağı devraldı.

Sinema tarihinin en karlı korku filmi olan Testere serisinin ilk 3 filmi, bugüne kadar dünya çapında gişe hasılatında 400 milyon dolara ulaştı, DVD satışında ise 13 milyon adedi aştı.

Tobin Bell, Scott Patterson, Betsy Russell ile Costas Mandylor’ın oynadığı “Testere 4”ün konusu kısaca şöyle:
“Jigsaw ve çırağı Amanda ölmüştür. Şimdi dedektif Kerry’nin ölümü üzerine 2 deneyimli FBI profil uzmanı ajan Strahm ve ajan Perez matem havası esen polis karakoluna gidip, deneyimli detektif Hoffman’ın Jigsaw’ın kurbanlarıyla oynadığı tüyler ürpertici son oyunu inceler ve bulmacanın parçalarını bir araya getirmesine yardım ederler. Ancak bu sırada Jigsaw’ın marifetlerinden nasibini almamış yegane yerel emniyet görevlisi olan SWAT Komutanı Rigg, birden bire kaçırılır. Ruh hastası adamın dehşet verici oyununu oynamak zorunda kalan Rigg’in birbiriyle bağlantılı bir dizi şeytani tuzaktan 90 dakika içerisinde kurtulması gerekmektedir. Aksi takdirde ölümcül sonuçlarla yüz yüze kalacaktır.

Rigg’in tüm şehre yayılan takibi ardında ölü bedenler bırakırken, dedektif Hoffman ve FBI ajanları uzun zamandır gizli kalan ipuçları bulurlar. Bu ipuçları onları Jigsaw’ın eski karısı Jill’e götürür. Jigsaw’ın kötülüğünün kaynağı böylece günışığına çıkar; kuklacının gerçek niyetinin yanı sıra geçmişteki, şimdiki ve gelecekteki kurbanları için yaptığı sinsi planı ortaya koyar.”

“KEFARET”
Can Yayınları tarafından Püren Özgören’in Türkçe çevirisiyle yayımlanan aynı adlı ve “Booker Ödüllü” romanın sinema uyarlaması olan “Atonement-Kefaret” de bu hafta vizyona girecek.

Dört dalda “Oscar Ödülü” adayı “Pride and Prejudice/Aşk ve Gurur”un yönetmeniyle baş kadın oyuncusu Keira Knightley’i bir kez daha bir araya getiren 35 milyon dolar bütçeli filmin senaryosunu, “Tehlikeli İlişkiler” ile 3 dalda “Oscar Ödülü” kazanan Christopher Hampton yazdı.

Joe Wright’ın yönettiği, Keira Knightley, James McAvoy, Saoirse Ronan, Romola Garai, Brenda Blethyn, Juno Temple, Patrick Kennedy ve Benedict Cumberbatch rol aldığı filmin konusu kısaca şöyle:
“1935 yazının en sıcak gününde 13 yaşındaki Briony Tallis, ablası Cecilia’nın soyunup yazlık evlerinin bahçesindeki küçük havuza girdiğini görür. Tıpkı Cecilia gibi Cambridge’den yeni dönmüş olan çocukluk arkadaşı Robbie Turner de kızı gözlemektedir. O gün sona ermeden bu 3 gencin hayatı bir daha düzelmemek üzere değişmiş olacaktır. Robbie ile Cecilia başlangıçta hayal bile etmedikleri bir sınırı aşacak ve küçük kızın hayal gücünün kurbanı olacaklardı. Başkalarına ait sırlara tanık olan Briony, bir suç işleyecek ve bu suçun kefaretini ödemek için ölene kadar çabalayacaktır.”

DİĞER FİLMLER
Tayfun Pirselimoğlu imzasını taşıyan, İstanbul-Adana arasında taşımacılık yapan bir kamyon şoförünün hikayesini anlatan “Rıza” adlı filmde, Rıza Akın, Nurcan Eren, Melissa Ahmedi ve Emin Baş oynadı.

David Cunningham’ın yönettiği, John Hodge ve Susan Cooper’ın senaryosunu yazdığı “Karanlık Yükseliyor”, 11 yaşına bastığında karanlık güçlere karşı savaşan ölümsüz savaşçıların sonuncusu olduğunu keşfeden Will Stanton adında bir çocuğun yaşadığı fantastik olayları konu alıyor.

Bu hafta vizyona girecek bir diğer film ise “Hairspray”... Yönetmen Adam Shankman’ın imzasını taşıyan filmin senoryosunu Leslie Dixon, John Waters ve Mark O’Donnell yazdı.
 
 
 
 
Kaynak: Ntvcnbce.com
24.10.2007