Pass
4 yeni film vizyona girdi
Vizyona bu hafta yeni giren 4 filmin içerisinde en çok dikkati çekeni Uçurtma Avcısı. Konusu ve filmde oynayan çocukların tehdit edilmeleriyle gündeme gelen film, Afganistan'a farklı bir gözle bakmayı sağlıyor.

1-) Banka İşi (2008) / The Bank Job

 

 Yönetmen:    Roger Donaldson

 Tür:    Gerilim

 Oyuncular:  Jason Statham/Terry, Saffron Burrows/Martine, Stephen Campbell Moore/Kevin

 

Konu: Çalıntı mücevherlerin sırrı

 

Film, 35 yıl önce gerçekleşen bir olaydan esinleniyor. Eylül 1971’de, hırsızlar Londra’daki Baker Street’te bulunan bir bankanın kasasına tünel kazarak girdiler ve milyonlarca Sterlin değerinde nakit para ve mücevherin bulunduğu kasaları yağmaladılar. Çalınanların hiçbiri bulunamadı. Kimse tutuklanmadı. Soygun sadece birkaç gün manşetlerde kaldı ve sonra Birleşik Krallık hükümetinin basına “D Uyarı”sı yaparak susturmasıyla ortadan kalktı. Bu film o kutularda neyin saklı olduğunu ortaya çıkarıyor.

 

---------------------------------------------------------------------------------

2-) Anestezi (2007) / Awake

 

Yönetmen:    Joby Harold

 Tür:    Dram

 Oyuncular :  Hayden Christensen, Clay Beresford, Jessica Alba, Sam Lockwood, Terrence Howard, Dr. Jack Harper

 

 Konu: Ameliyat mı, kâbus mu?

 

Görünürde, Clayton Beresford’un hayatı dört dörtlüktür. Onu çok seven bir annesi, başarılı bir kariyeri ve hekesin hayallerini süsleyecek kadar büyük bir serveti vardır. Buna rağmen, Clay’in hayatı mükemmel değildir: Annesi Lilith’in yanında çalışan Sam ile olan ilişkisini gizli tutmaktadır ve bunun da ötesinde kalp rahatsızlığı sebebiyle nakil için uygun bir kalp beklemektedir. Jack Harper ise, Clay’in arkadaşı ve kardiyolojistidir. Clay’e ilk kalp rahatsızlığında müdahale eden de Jack’tir. İki genç adamın dostluğu böyle başlamıştır ve Jack, Clay’in özel isteği ile, aynı zamanda kalp naklini gerçekleştirecek olan cerrahtır. Nadir kan grubu sebebiyle uygun kalbin bulunması gecikirken, Clay’in hayattan tek beklentisi vardır: Annesine gerçekleri anlatıp, çok sevdiği nişanlısı Sam’i daha fazla üzmeden onunla evlenebilmek. Çok geçmeden, Sam’in de ısrarlarıyla, Clay annesine gerçekleri anlatır ve tahmin ettiği gibi, annesinin büyük tepkisi ile karşılaşır. Lilith’in Sam veya kendisi arasında seçim için rest çektiği Clay, hemen o gece, ayaküstü bir törenle Sam’le evlenir. Nikahtan hemen sonra, Clay’in çağrı cihazına bir mesaj gelir: Aranılan kalp sonunda bulunmuştur. Yeni evli çift, hemen hastaneye koşar. Artık zaman Clay için akmaktadır...

 

---------------------------------------------------------------------------------

 3-) Paranoid Park (2007)

 

Yönetmen:    Gus Van Sant

 Tür:    Dram

 Oyuncular: Gabe Nevins, Daniel Liu, Detectif Richard Lu, Taylor Momsen, Jake Miller, Lauren McKinney

 

Konu: Alex’in vicdan azabı

 

Film, kaza sonucu bir güvenlik görevlisinin ölümüne sebep olan genç kaykaycı Alex’in öyküsünü anlatıyor. Vicdan azabı ve korkuyla felç olan Alex, bir süre tek başına Portland sokaklarında dolaşır ve kaza hakkında kimseye tek kelime etmemeye karar verir. Fakat yeni tanıştığı Macy’nin tavsiyeleri, acıyla başa çıkma sınavında ona yardımcı olacaktır.

 

---------------------------------------------------------------------------------

4-) Uçurtma Avcısı (2007) / The Kite Runner

 

Yönetmen:    Marc Forster

Tür:    Dram

Oyuncular: Khalid Abdalla, Ahmad Khan Mahmidzada, Shaun Toub, Saïd Taghmaoui, Atossa Leoni

 

Konu: Kabil ve Hassan’ın bitmeyen dostluğu

 

Kaliforniya’da yaşayan Amir, Afganistan’a Taliban rejiminin gelmesinden sonra Amerika’ya göç eden Kabilli zengin bir tüccar ailenin oğludur. Kabil’de geçen çocukluk yılları sırasında evin hizmetçisinin oğlu Hassan ile çok sağlam dostluk bağları kurmuştur. Ancak bir uçurtma yarışı sırasında Hassan’ın başına gelen olayda ona yardım edebileceği halde sırtını dönerek en sevdiği arkadaşına ihanet etmiştir. Aradan geçen uzun yıllar boyunca bu ihaneti hiç aklından çıkmaz. Yıllar sonra Hassan ve karısının Taliban tarafından öldürüldüğü haberini alır. Bunun üzerine bir zamanlar ihanet ettiği çocukluk arkadaşının başı dertte olan oğlunu bulmak ve onu kurtarmak için Afganistan’a geri döner.

 

 

 

 

 

İHA

 

 

24.03.2008