Pass
18 yıl sonra gelen bebek sevinci
Çocuk sahibi olmak için yıllardır çeşitli tedavi yöntemlerini deneyen ve 6 kez düşük yapan Zeynep Dayan'ın özlemi, tüp bebek tedavisiyle dünyaya gelen Elif Naz ile son buldu.

Ferti-Jin Tüp Bebek Merkezinden yapılan açıklamaya göre, 18 yıllık evli Zeynep-Mehmet Dayan çiftinin, çocuk sahibi olamadıkları için doktor yardımı almaya karar vermeleri üzerine, Zeynep Dayan'a aşılama tedavisi uygulandı. Ancak 6 kez hamile kalan Dayan'ın her hamileliği düşükle sonuçlandı.

Mehmet Dayan, başarısız denemelerin ardından yeni araştırmalar yaptıklarını, maddi ve manevi olarak çok yıpranmaları nedeniyle de tedaviye bir süre ara verdiklerini ifade etti.

Doktorların tavsiyesi üzerine tüp bebek tedavisine başladıklarını anlatan Dayan, başvurdukları tüp bebek merkezinde kendilerine, tüp bebek tedavisine başlamadan önce tekrarlayan düşüklerde kullanılan bağışıklık aşısının uygulandığını aktardı.

Üç ay süren bu tedavinin ardından tüp bebek uygulamasının yapıldığını anlatan Dayan, ilk denemede gebelik elde edildiğini ve hamileliğin düşükle sonuçlanmaması için aşıya 2 ay daha devam edildiğini kaydetti.

Dayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Böylece kontrollü bir hamilelikle, sürekli yatarak ve doktorumuzun tavsiyelerine uyarak bugün Elif Naz'ı kucağımıza aldık. 9 ay diken üstünde yaşadık, acaba bu kez de bebeğimizi kaybedecek miyiz diye... Hamilelik haberi, cinsiyet bizim için önemli değildi. Çünkü bu haberleri biz daha önce çok aldık. Çocuğumuzu bir türlü kucağımıza alamadığımız için bu kez de çok heyecanlı bir hamilelik dönemi geçirdik. 'İşte bu sizin çocuğunuz' denilmesi için tam 18 yıl bekledik. Ameliyathanenin kapısında yavrumun kucağıma verilmesi inanılmaz bir duyguydu.”

18.06.2008