Pass
Müzakereler 3 Eylül'de başlayacak
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum kesimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, Kıbrıs sorunu için kapsamlı çözüm müzakerelerinin 3 Eylül'de başlaması kararı aldıkları açıklandı.

BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye-Brook Zerihoun, yaklaşık iki saat süren  Talat-Hristofyas görüşmesinin ardından liderlerin aldıkları kararı açıkladı.

Talat-Hristofyas görüşmesi, BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Zerihoun'un ara  bölgedeki konutunda saat 11.10'da başlamıştı.

Görüşmeye, Zerihoun'un yanı sıra Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu  ile KKTC Cumhurbaşkanı Talat'ın BM ve AB ile Müzakerelerden Sorumlu  Temsilcisi Özdil Nami katıldı.

16 başlıkta anlaşma

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Zerihoun iki lider arasında kültürel miras ve çevreyi de içine alan 16 başlıkta anlaşma sağlandığını ifade etti. Zerihoun karşılıklı olarak hakların korunacağı görüşmeler gerçekleştirileceğini söyledi.

Müzakerelerin sonucunda referandum yapılacağını kaydeden Zerihoun, iki lider arasında telefon hattı kurulduğunu da sözlerine ekledi.

Yeşilırmak geçişi

Gösterdikleri çabadan ötürü liderleri tebrik eden Zerihoun, görüşmede Yeşilırmak geçişinin açılmasının gündeme geldiğini belirtti.

İlk görüşme Mart'taydı

Talat ve Hristofyas, yeni süreç çerçevesinde ilk olarak 21 Mart'ta bir araya geldi.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Michael Möller'in ara bölgedeki ikametgahında düzenlenen görüşmede liderler üç ay sonra yeniden bir araya gelmeyi kararlaştırmıştı.

Liderler, Lokmacı Kapısı'nın da en kısa sürede açılması için uzlaşmaya varmıştı.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi de liderlerin bir dizi çalışma grubu ve komiteler kurmak ve gündemlerini belirlemek üzere danışmanlarının bir hafta içinde buluşmasına karar verdiklerini bildirmişti.

Möller, Talat ile Hristofyas'ın kapsamlı müzakereleri başlatmak konusunda anlaştıklarını belirtmişti.

Talat ile Hristofyas'ın bu görüşmesinin ardından 26 Mart'ta Lefkoşa'ya giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türk askerinin Kıbrıs'ta "adil ve kalıcı barış sağlanana kadar" adada kalacağını söylemişti.

Komiteler

Talat ile Hristofyas'ın 21 Mart görüşmesinden sonra başlayan yeni süreçte, taraflar 6 çalışma grubu ile 7 teknik komite oluşturulmasına karar vermişti.

Talat ile Hristofyas, 23 Mayıs'ta yeniden bir araya geldi.

İki lider bu görüşmede çalışma grupları ile komitelerin çalışmalarını gözden geçirdi ve Haziran ayında yeniden bir araya gelmeye karar verdi.

Ayrıca eşit statüdeki Türk ve Rum kurucu devletlerinin oluşturacağı Kıbrıs devletinin, tek uluslararası kimlikli, federal bir hükümeti olması konusunda görüş birliğine vardı.

Hristofyas, Kıbrıs'ın uluslararası kimliğinin, "Kıbrıs Birleşik Federal Cumhuriyeti" (United Federal Republic of Cyprus) olması konusunda ortak pozisyonları olduğunu söylemişti.

Kıbrıslı Rumlar ve İngiltere 5 Haziran'da karşılıklı anlayış memorandumu imzaladı.

Hristofyas ile İngiltere Başbakanı Gordon Brown arasında imzalanan memorandumda, Kıbrıs sorununun çözümünde "iki bölgeli, iki toplumlu federasyona" atıfta bulunuldu.

Talat ise memorandumun, Hristofyas ile vardıkları mutabakatın dışında olduğunu belirtmişti.

Memoranduma Ankara da tepki göstermişti.

Temmuz buluşması

İki tarafın liderleri son olarak 1 Temmuz'da yeniden bir araya gelerek, 4,5 saatlik bir görüşme yaptı.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Zerihoun, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada liderlerin "tek egemenlik ve tek vatandaşlık konusunda prensipte anlaştığını" bildirdi.

Zerihoun liderlerin uygulamaya ilişkin detayları kapsamlı müzakerelerde ele alma konusunda da uzlaştığını açıkladı.

Liderler, 1 Temmuz görüşmesinde teknik komite ve çalışma gruplarının faaliyetlerini gözden geçirdi.(Hürriyet)

25.07.2008