Pass
16 yıl önce söyledikleri bir bir gerçek oluyor
Microsoft'un efsane patronu Bill Gates'in 16 yıl önce söylediği bu sözler teker teker gerçek oluyor

Bill Gates'in 1994'de yazdığı 'The Road Ahead' adlı kitabında yaptığı tahminler, bugün şaşırtıcı bir şekilde doğru çıkmış görünüyor. Kitapda 'World Wide Web'den birkaç kez bahsedilirken, çoğunlukla daha genel olan 'Bilgi Otobanı' terimi kullanılıyor. Ancak Gates, kitabın yayınlanmasından sadece bir ay sonra Microsoft çalışanlarına yazdığı 'The Internet Tidal Wave' adlı dahili bir notta bunu hemen düzeltti. İşte 16 sene önce Aralık 1995'de Bill Gates'in söyledikleri:


- İnternet, bilişim dünyasına hükmedecek (Aksini düşünen var mı?)


- Açık web, AOL ve MSN gibi hizmetleri öldürecek. (Facebook gibi birçok platform, gerçekten de bugün sohbet yazılımlarından ziyade kullanıcıların bu portalları kullanmasını sağlıyor)


- Ücretsiz, reklamdan fon elde eden içerik kazanabilir, ancak bu zor bir iştir.


- Ucuz, taşınabilir bir Web gezinme cihazı, Windows ve Intel'i tehdit edebilir (Tablet bilgisayarların birçoğu Google'ın Android işletim sistemiyle çalışıyor. Tablet bilgisayarların satışının hızla arttığı bu dönemde Windows'un geleceği için de tehlike çanları çalıyor olabilir)


- Microsoft'un arama işinde çok daha iyi olması gerekiyor. (Gates'in bu sözü, Google'ın arama motoru olarak bu süreçte dünyanın bir numaralı internet sitesi olmasını akıllara getiriyor(Hürriyet)

31.05.2011