Pass
12. İstanbul Bienali için geri sayım başladı!
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen "İsimsiz" başlıklı 12. İstanbul Bienali, 17 Eylül-13 Kasım tarihleri arasında yapılacak.

İKSV’den yapılan açıklamaya göre, Koç Holdingsponsorluğunda düzenlenen 12. İstanbul Bienali 17 Eylül’den itibaren İstanbul’u, bir kez daha dünya sanat çevrelerinin ilgiyle izlediği bir sanat platformuna dönüştürecek.

Avrupa’da Venedik Bienali ile beraber yılın en önemli sanat etkinliği  olarak anılan İstanbul Bienali’nin bu yılki başlığı "İsimsiz" olarak
belirlendi.

Bienalin, küratörler Adriano Pedrosa ve Jens Hoffmann tarafından belirlenen başlığı ve görsel kimliği, minimalist ve kavramsal yapıtlarıyla 20. yüzyıl güncel sanatının en önemli isimleri arasında sayılan Kübalı-Amerikalı sanatçı Felix Gonzalez-Torres’e göndermeler içeriyor. İşleri, uluslararası arenada pek çok kişisel ve karma sergide yer alan GonzalezTorres, küratörlüğünü Rosa Martinez’in üstlendiği 5. İstanbul Bienali’nde de sanatçı olarak yer aldı. Torres’in, siyasi konuları ele alırken biçimsel yenilikçiliği kullanarak oluşturduğu sanat dili, 12. İstanbul Bienali için yürütülen araştırmalara esin kaynağı oldu.

12. İstanbul Bienali, başlığının yanı sıra temalarında da Felix Gonzalez-Torres’in işlerinden ilham alıyor. Bienalde "İsimsiz (Soyutlama)", "İsimsiz (Ross)", "İsimsiz (Pasaport)", "İsimsiz (Tarih)", "İsimsiz (Ateşli Silahla Ölüm)" olarak farklı temalar altında düzenlenecek beş karma sergiye ek olarak, bu meselelerle ilgili tartışmaları daha da ileriye taşıyacak
 50’den fazla kişisel sergi de yer alacak.

12. İstanbul Bienali, yapıtların sunumuna ve birbiriyle ilişkisine öncelik tanıyacak şekilde, özenle inşa edilmiş tek bir mekana, Antrepo’ya yerleştirilecek. Aralarında Pritzker Mimari Ödülü ve Venedik Mimarlık Bienali’nin Altın Aslan Ödülü’nün de bulunduğu birçok ödülün sahibi, güncel mimarinin ünlü isimlerinden Ryue Nishizawa’nın Mimari Tasarım Ofisi tarafından yapılan Bienal mekanlarının mimari tasarımıyla, dört duvar olan 3 ve 5 numaralı antrepoların içi, çelik ve alçıpan konstrüksiyonlarla etkileyici bir sergi alanına
 dönüştürülecek.

Gonzalez-Torres’in "İsimsiz" kavramına uygun bir şekilde ve yerleşmiş sanatsal ve siyasi kuralların arkasından dolaşma arzusuyla, sanatçıların isimleri bienalin açılışına kadar açıklanmayacak.

Bienalin biletleri, 17 Eylül’e kadar 15 lira, 17 Eylül itibarıyla 20 lira üzerinden satılacak. İlköğretim ve lise öğrencileri ile 65 yaş üstü izleyiciler, öğretmenler, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyeleri için indirimli biletler, ön satış döneminde 5 lira, 17 Eylül’den itibaren ise 8 lira olacak.

10.08.2011