Pass
12 Eylül Davası tüm dünyada yankılandı
12 Eylül Davası'nın başlamasına dikkat çeken yabancı medya, haber ve yorumlarında "Türkiye daha önce böyle bir şey görmemişti", "Evren'in yargılanmasının simgesel anlamı büyük" gibi ifadelerine yer verdi.

Ekonomi gazetesi Financial Times, 12 Eylül Darbesi'nden sonra Evren ve Şahinkaya'nın yargılanmaya başlandığını belirtirken "Darbe sonrası, en az 650 kişi tutuklandı, yaygın işkence uygulandı, yüzlerce insan cezaevinde öldü ve 17 yaşındaki bir çocuk dahil 50 kişi idam edildi" dedi. "Türkiye, daha önce öyle bir şey hiç görmemişti" ifadesini kullanan İngiliz gazetesi, halen darbe komploları iddialarına ilişkin devam eden davaların ise "çok tartışmalı" hale geldiğini de yazdı.
 

BBC: Evren'in yargılanmasının simgesel anlamı büyük

İngiliz yayın kurumu BBC, 1980 Darbesi'nin Türkiye'nin "en kanlı" darbesi olduğunun altını çizdiğini haberinde Kenan Evren'in yargılanmasının Türkiye'de "büyük simgesel anlam" taşıdığını ve "güç dengesinin bir zamanlar dokunulmaz olan askeri kurumdan ne kadar kaydığını kanıtladığı" yorumunu yaptı.
 

NYT: Yaşlı generallerin cezaevine gönderilmesi beklenmiyor

New York Times, "Yaşlı Generaller, Şiddetli 1980 Askeri Darbe Nedeniyle Yargı ile Karşı Karşıya" başlığı ile verdiği haberde darbe liderleri 94 yaşındaki Kenan Evren ve 86 yaşındaki Tahsin Şahinkaya'nın ömür boyu hapis cezasıyla cezalandırılabilecek suçlamalarla yargılandıklarına işaret etti. "Darbe, modern Türkiye'nin üç askeri müdahalesinin en şiddetlisi idi" diyen gazete, "Generaller, yaşları nedeniyle cezaevine gönderilmeleri pek beklenmiyor" değerlendirmesini de yaptı.
 

Deutsche Welle: Sembolik olsa da tarihle yüzleşmenin işareti olabilir

Alman yayın kurumu Deutsche Welle de, "Ankara Tarihi Bir Darbe Davası Açıldı" başlıklı haberinde davanın, darbenin 30 yılı aşkın bir süre geçmesinden sonra açıldığını belirtti. Haberde "Sembolik olsa da, isyancı generalleri mahkum etmek, ülkenin tarihinin karamlık bir olayı ile yüzleşmeye çalıştığının işareti olabilir" görüşü de dile getirildi.
 

El Pais: Türk tarihindeki en kanlı darbenin sorumluları yargılanıyor

Geçmişte darbelere sahne olan İspanya'nın en büyük gazetesi El Pais, Türkiye'nin tarihinin "en kanlı" darbenin sorumlularını yargıladığını vurguladı. Haberde "Askerler, Anayasa'nın garantörleri ve Mustafa Kemal Atatürk'ten kalan laik devletin koruyucuları olarak eski prestijlerini hızlı kaybediyorlar" yorumu da yapıldı.
 

Le Figaro: Türkiye, ordusu ile hesaplaşıyor

Fransız muhafazakar gazetesi Le Figaro "Türkiye, Ordusu ile Hesaplaşıyor" başlığı ile verdiği haberde "1980 yılındaki kanlı darbenin sorumluları yargılanıyor" derken mahkeme önünde gösteri yapanların 12 Eylül döneminde işkence görenlerin portrelerini taşıdıklarına dikkat çekti.
 

Le Parisien: Görülmemiş prosedür'

Diğer Fransız gazetesi Le Parisien tarafından yayımlanan haberde 12 Eylül Davası "görülmemiş prosedür" olarak nitelendirilirken, 12 Eylül darbecilerinin ilk kez mahkeme önüne çıkarıldıklarına vurgu yapıldı.

(CUMHURİYET PORTAL)

05.04.2012